Objawy -

Crp badanie

objawy.org.pl
CRP badanie - polecane przez forumowiczów

 

Na wielu forach internetowych można się spotkać z pytaniem, co to jest CRP – badanie?

 

Jak wyjaśnia „Wiera z poznania”, CRP – badanie, jest to badanie poziomu CRP, czyli białka c-reaktywnego. Mające za zadanie określić czy w organizmie jest przewlekły stan zapalny czy też nie. Czyli innymi słowy oznacza to, że podwyższony poziom tego badania świadczy o chorobie, która przebiega w naszym organizmie i która pobudziła układ odpornościowy. Najczęściej chorobą tą jest infekcja, bakteryjna lub wirusowa. Zdarza się jednak, że dzięki tak prostemu i podstawowemu badaniu wykrywane są poważne choroby: białaczki i inne nowotwory czy niektóre choroby nerek (zespół nerczycowy).

 

crp-badanie-1Jak pisze jeden z forumowiczów o nicku „medicmen” CRP ułatwia aktywację kaskady dopełniacza, ułatwia fagocytozę i opsonizację. Badanie poziomu CRP jest bardzo pomocne w podejmowaniu decyzji na temat leczenia. „Misia” informuje, że w aptekach dostępne są komercyjne testy paskowe, pozwalające na szybkie oszacowanie poziomu CRP. Jest to bardzo dynamiczny wskaźnik infekcji. Ponoć u zdrowej osoby jego poziom wynosi poniżej 5 mg/L. W pierwszych kilkunastu godzinach infekcji bakteryjnej wzrasta nawet 1000 krotnie.

 

Internauci podkreślają, że badanie CPR wykonuje się u pacjentów, w przypadku których podejrzewane są stany zapalne. Można go wykonać, jeśli zachodzi podejrzenie stanu zapalnego jelit, zapalenia stawów lub ogólnie stan zapalny w okresie rekonwalescencji. Wykonanie testu zaleca się także po przeprowadzeniu różnych operacji chirurgicznych, przeszczepów i oparzeń, gdy zachodzi ryzyko infekcji.


Pozostałe tematy: